Продовжуючи тему речей, які є challenging для мене, сьогодні говоримо про культуру роботи в команді. А точніше про один її аспект – коммунікацію.
Challenge: заохочувати обговорення робочих питань в публічних каналах
Тю, скажете ви. У вас же є напевно Slack, Trello, Notion, Loom та купа інших інструментів спільної роботи. Шо тут складного?
You’ll be surprised.
Колись дуже-дуже давно я працював в офісі. Програмістом. Це не був сучасний open space, але були кімнати для кожної команди проекту.
З офісом були свої проблеми, але публічної комунікації там було “з головою”. До обговореннь долучалися всі, або принаймні чули – особливо коли починался архітектурні розбірки синьорів. Привіт, Ігоре, привіт Майк.
Для ремоут-команди отримати такий рівень прозорості набагато складніше.
Здається в чому проблема, ось же Slack поруч?
“Я не впевнений, що це буде цікаво комусь крім мене”
“Ця ідея ще сира, напишу коли буде фінальна версія”
“А раптом це дурня, не хочу щоб мене вважали дурнем”
“Не знаю, в який канал це запостити”
“Я тут новенька, не впевнена що тут так прийнято”
“Це ж питання для Колі/Маші, для чого це в паблік постити”
Чому публічна комунікація це важливо
А чому взагалі важлива спільна робота?
Якщо у вас, наприклад, три точки на ринку Лукʼянівка, які продають різні речі, можливо вам не принципово, щоб продавчині спілкувались між собою. Може навіть краще, щоб не спілкувалися, буде менше заздріщів й теревенів.
Але у нас трохи інший продукт, над яким ми працюємо.
Для нас важливо, щоб у команди був спільний контекст – яку проблему ми віришуємо, хто наші користувачі, які задачі в пріорітеті зараз.
Це розуміння складається як пазл з фрагментів, що знаходяться в голові всіх учасників команди, бо кожен бачить свою частину пазла.
Коли ви шарите свою думку в паблік, ви допомагаєте іншим побачити слона. Навіть коли самі не знаєте точно, що ви побачили. Якщо не шарите – кожен малює якусь свою істоту.
І так, треба докладати зусилля, щоб ця комунікація відбувалась. Але воно того варте – ти ніколи не знаєш заздалегідь, який фрагмент дійсно важливий. Як з цією розсилкою. :)
Що думаєте? Можливо це просто я загоняюся?
Дуже важливе питання, я думаю, в цьому один зі стовпів продуктивності і іноваційності команди. Далі мій досвід.
В корені -- атмосфера довіри, ніхто не має боятися говорити, критика має бути адекватна і empowering. Це робота scrum-майстра чи хто за нього.
В Slack та Discord є нитки розмов (threads), але, за моїм досвідом, дуже важко встановити дисципліну їх використання. Плюс варто тримати канали для будь-чого, особливо експериментів. Зручно, коли зазначають, для кого ця інфа може бути, і що автор від інших очікує.
Багато чого можна робити в розмовному режимі, якихось сінках і стендапах, але має бути дисципліна короткого слова, інакше занудяться і перестануть бути уважними. Якщо щось починається поглиблюватися, то модератор бесіди швидко виносить обговорення в тред в меседжері або email-і для визначеної групи зацікавлених.
На проекті з eBay принесли таку гру: обиралися 2 чи 3 новомодні тенденції, технології чи галузі, і кожен висловлювався, як їх можна заміксувати. Зараз можна придумати купу розвитків цієї гри, якщо підключати ChatGPT. Принцип такий, що критика має бути конструктивною, за можливості, немає заперечення того, що казала попередня людина, але можна будувати і розвивати думку в іншому напрямку.
Сподіваюсь, щось допоможе!
На попередньому проекті постійні були проблеми, коли маркетологи не до кінця знали, що роблять програмісти. А програмісти, шо маркетологи. Покинув проект раніше ніж вдалось це вирішити;))