8 Comments
Feb 14, 2023Liked by Max Ischenko

Дуже важливе питання, я думаю, в цьому один зі стовпів продуктивності і іноваційності команди. Далі мій досвід.

В корені -- атмосфера довіри, ніхто не має боятися говорити, критика має бути адекватна і empowering. Це робота scrum-майстра чи хто за нього.

В Slack та Discord є нитки розмов (threads), але, за моїм досвідом, дуже важко встановити дисципліну їх використання. Плюс варто тримати канали для будь-чого, особливо експериментів. Зручно, коли зазначають, для кого ця інфа може бути, і що автор від інших очікує.

Багато чого можна робити в розмовному режимі, якихось сінках і стендапах, але має бути дисципліна короткого слова, інакше занудяться і перестануть бути уважними. Якщо щось починається поглиблюватися, то модератор бесіди швидко виносить обговорення в тред в меседжері або email-і для визначеної групи зацікавлених.

На проекті з eBay принесли таку гру: обиралися 2 чи 3 новомодні тенденції, технології чи галузі, і кожен висловлювався, як їх можна заміксувати. Зараз можна придумати купу розвитків цієї гри, якщо підключати ChatGPT. Принцип такий, що критика має бути конструктивною, за можливості, немає заперечення того, що казала попередня людина, але можна будувати і розвивати думку в іншому напрямку.

Сподіваюсь, щось допоможе!

Expand full comment

На попередньому проекті постійні були проблеми, коли маркетологи не до кінця знали, що роблять програмісти. А програмісти, шо маркетологи. Покинув проект раніше ніж вдалось це вирішити;))

Expand full comment

Проблема зрозуміла, а як ви її вирішуєте? Радикальний спосіб — заборонити дірект комунікацію, а все спілкування вести, наприклад у тікетах або ноушені, де доступ буде публічним.

Expand full comment

Щодо

“Не знаю, в який канал це запостити”

Ми свого часу робили спеціальні канали у Slack, типу #ideas. Там кожен міг написати свої думки, і декілька разів починалися обговорення, які до фічей призвели. Але згодом якось всім стало не до того.

Expand full comment

Маю адмінський доступ до слаку і він кожного тижня присилає репорт по використанню. Одна з цікавих метрик це процент повідомлень у публічних каналах.

Як знати що є проблема На мою думку якщо процент публічних повідомлень менше навіть за 50% - то проблема вже є і буде тільки гірше. Хоча ця метрика не є абсолютно точною, але вона індикативно показує що щось не так.

Як це виправити? Бюсь над цим уже 5 років і відповіді досі немає.

Expand full comment

Так, це проблема, але не уявляю як її вирішити. З одного боку так, усі повинні бути в контексті, з іншого як не перетворити спільний чатик на балаган?

Expand full comment