2 Comments

Щодо Basecamp декілька зауважень:

- Basecamp теж помітили що вони зникли з радарів РМ софту тому вирішили винайняти маркетолога ще кілька років тому. На цю тему DHH та компанія написали гнівний пост типу що Google займається рекетом коли показує рекламу конкурентів по їх кейворду вище ніж власне їх сайт а також про те що Basecamp всю дорогу був етичним а тут бачите всілякі джири відхапали ринок бо вели бізнес не так етично.

- Довгий час Basecamp намагалися бути маленькою організацією але нещодавно зрозуміли що потрібно зростати, тому винаймають нових людей та розширяються. Заодно вони переіменувалися назад до 37signals тому що тепер мають два продукти у портфоліо: Basecamp та Hey.

- Раніше на сторінці Basecamp був графік з кількістю акаунтів які в них зарегані. Зараз я не можу віднайти цей графік.

- Раніше в них був flat price в 99$/month за будь-яку кількість користувачів. DHH навіть окремо писав про те що це типу їх фішка, вони відносяться до великих акаунтів так само як і для маленьких і не дають перетворити себе на компанію яка обслуговує декілька мегакорпорацій. Не розумів це рішення тоді, але схоже що зараз вони побачили скільки грошей витікає крізь пальці та зробили підписку за місце користувача.

Судячи з автомобілів які має, DHH заробляють вони дуже серйозно, навіть попри те що мають мізерну долю ринку. Нам би всім так заробляти.

Expand full comment
Oct 7, 2022·edited Oct 7, 2022

Думки.

1. Лідерство в Україні потрібно тримати. Це фундамент. І покращуватися де і як можна. Довіру заслужити важко. Завоювати одну з лідируючих позицій в такій великій державі як Україна, це круто.

2. Стосовно світового ринку. То він дуже різний, бо дуже різні держави, кожна з яких має власну специфіку.

Якщо ви хочете заробляти - то звісно потрібен розумний синтез в багаті держави пропонувати розробників з умовно бідних держав.

Наприклад, в Англію, Фінляндію, Австрію пропонувати розробників з умовно бідних держав ЕС (Литва, Словаччина, Латвія, Чехія), бо там нема проблем з робочими дозволами. Підлаштовуватися під клієнтів з багатих держав ЄС. Вони підкажуть їх специфіку ринку та проблемні точки, якщо звісно вони є. Також можна, якщо вдасться, взяти на роботу по 1 стажеру-джуну, який би був з місцевих та підказав специфіку держави. Умовно створити віртуальний офіс. Для початку. Потім може є сенс і маленький офіс реально відкрити при чому десь в провінції, щоб приносити користь місцевій економіці. Але головне знайти людину живу та з ідеями, розумінням ринку і англійською.

Можливо не брати людей зразу, а завести різні знайомства, або поспілкуватися 2-3 дні з місцевими програмістами, але потрібна якась вибірка - хоча би 7-8 людей. Вона дасть зрозуміти тренд та специфіку держави. Бо 1-2 людини можуть бути занадто суб'єктивні в оцінках.

Казахстан - це потужний ринок Азії, там є гроші. І можна його вивчати. Пробувати зайти, але потрібні місцеві представники - хоча би 1, бажано не такий, який змиється з напрацьованими контактами. Теж можна знайти представника з місцевих молодого, відповідального та здатного до аналітичної рутини.

Плюс ви правильно писали - про те, що проводити brainstorm сесії з місцевим бізнесом. Місцева експертиза - це штука якої не вистачає, щоб розуміти індустрію.

3. Що ще. Думаю, важливо робити - фільтр кандидатів, які ви надаєте клієнтам в ЄС. Тобто ваша база кандидатів в ЄС має бути мати якийсь скрінінг або онлайн на сайті, або живі короткі співбесіди, або мікс. Потрібна якість кандидатів з бази.

4. Величезні ринки, це Аргентина та Бразилія - але там потрібно знати специфіку. Сильні кандидати там є. Але там знову потрібна якась місцева експертиза.

5. Арабські держави мають гроші, але вони дуже специфічні в роботі.

6. Можливо такого роду сайти можна запустити для інших індустрій або споріднених з ІТ - наприклад інженери, технологи, механіки тощо. Можливо абсолютно інші галузі. Бо в ЄС ітішники не є чимось унікальним та рідкісним або працею-мрією.

Знаю точно, що переліки дефіцитних та проблемних професій є в Німеччині.

Якось так. Буду радий якщо, щось розумне написав.

Expand full comment